Cvičení s činkami pro ženy

I pro ženy jsou činky skvělým posilovacím, nebo fitness doplňkem.

Jednoruční činky jsou stále nepřekonatelným pomocníkem při nabírání svalové hmoty. S činkami se dá však provozovat mnohem více cviků. Jak mohou pomoci jednoručky ženám?

Nebojte se posilování

Mnoho žen odmítá činky, protože se bojí, že naberou svalovou hmotu a budou mít objemné svaly. Není se čeho bát. Růst svalů je daný geneticky mužům, kteří mají asi 20x více hormonů, které přispívají k růstu svalů. Vytrénované kulturistky se do svého objemu dostaly obvykle velmi tvrdým tréninkem, dietou a užíváním hormonálních přípravků. 

Co z toho vyplývá? Pokud budete posilovat klasicky a zařadíte činky do svého tréninkového plánu, tak se výrazného růstu svalů bát nemusíte.

Co získám posilováním s činkami?

Tak především zesílíte. Uvádí se, že pravidelné posilování s činkami může u žen zvětšit sílu až o 50 procent. Posilování by mělo být "povinnou" součástí tréninku aktivních sportovkyň, ať už dělají prakticky jakýkoliv individuální, nebo týmový sport. Síla rukou se hodí téměř všude, navíc zpevníte celé tělo a budete méně náchylná ke zranění.

Jak často posilovat? Ideálně tak 2x týdně. Úplně to stačí, protože další 3 dny vám zabere aerobní (fitness) cvičení a zbytek týdne musíte také regenerovat. 

Začněte posilovat s činkami!

Začít můžete v každém věku, výjimkou nejsou ani ženy po padesátce. Samozřejmě nesmíte úvod přepálit, obvykle ženy začínají s minimální zátěží činek, běžné jsou "kilovky". 

Cviky jsou běžné, poradí vám v posilovně nebo fitku. 

  • bicepsy procvičíte s jednoruční činkou v sedě
  • obouruční činkou budete bicepsy posilovat souměrně
  • pro posílení prsních svalů využijte bench-press - tlak vleže s velkou činkou
  • lehké činky používejte i při jiném cvičení - podpoříte výbušnost a dynamiku

Cviků je celá řada, dalšími můžete posilovat ramena, zádové svalstvo, zvýšit efektivitu dřepů...

Činky  >  Novinky  >  Cvičení s činkami pro ženy

Novinky

Všechny novinky