Průvodce výběrem činek


Činky  >  Vzpírání je nejstarší olympijská disciplína

Vzpírání je nejstarší olympijská disciplína

Vzpírání dokonale ztělesňuje lidskou sílu a je oblíbené od starověku. Není tedy divu, že bylo zařazeno už na první olympiádu roku 1896 v řeckých Aténách. Ženy poprvé soutěžily tamtéž, ale až roku 2000. I u nás má tento sport bohaté tradice.

Co tedy po vzpěračích několika váhových kategorií vyžadují olympijská pravidla? Musí předvést dva typy vzpírání – trh a nadhoz. Při trhu zvedají závaží nad hlavu jedním pohybem do natažených rukou a při nadhozu do výše ramen s následným napřímením a nadhozením nad hlavu opět do natažených rukou. Ze tří pokusů se počítají ty nejlepší, určující nakonec vítěze celého klání.

Vzpírání podléhá předsudkům, že ničí tělo. Opak je však pravdou. Tento sport výrazně zpevňuje svalstvo. Vyžaduje kombinaci síly, rychlosti, techniky, soustředění a načasování. Samé dobré vlohy do života, a zároveň prevence problémů, které mohou vyplynout z nicnedělání.

Začít se vzpíráním je ideální od 8 do 10 let, přičemž nejprve se žáčci učí jen techniku, aniž by zvedali těžké činky.

Sdílejte článek

Zveřejněno: 31. 1. 2014


Další novinky

Stojan na činky

Stojan na činky udržuje pořádek v posilovně, šetří místo a přispívá k bezpečnosti jejího provozu. Má kvalitní povrchovou úpravu, vysokou nosnost a dlouhou životnost. 

22. 5. 2014

Fitness činky

Pokud chcete, aby vaše fitness aktivity obohatila užitečná pomůcka – činky, prohlédněte si v e-shopu inSPORTline jejich kategorii „na aerobik“. Naleznete tu mnoho vinylových a molitanových typů za ceny od několika desetikorun.

16. 5. 2014

všechny novinky