Na efektivní posilování stačí činky

Velká činka. Víc nepotřebuješ, řekl kdysi Arnold Schwarzenegger. A má dodnes pravdu.

Arnie měl pro posilování program Velkou šestku. Třikrát týdně dělal pouze benčpresy, dřepy, shyby, tlaky nad hlavu, přitahování činky v předklonu a bicepsové zdvihy. Stačila mu k tomu obouručná činka.

Dokud nezvládnete tyto cviky, nic pokročilejšího nepotřebujete. Nepřecházejte k izolovaným cvikům, které slouží ne k posilování, ale k "dozdobení svalů".

Velká činka - nástroj, který neobelstíte

Výrobci nářadí se předhánějí v nabídce čím dál sofistikovanějších strojů, které jsou bezpečné, mají pevnou dráhu pohybu, připadáte si s nimi a jejich technologiemi spíš jako kosmonaut.

Ale klasickou činku nenahradí, pokud vám jde o nárůst síly. Cvičení a pokrok jde nejlépe poznat na velké čince. Zatímco na různých strojích může být stejná zátěž vždy trochu jiná, tak činku neobelstíte. Vždy poznáte, jak na tom jste.

Šest cviků s velkou činkou

  • přitahování činky v předklonu - stůjte zpříma, činku držte nadhmatem na šířku ramen, kolena mírně pokrčená. Předkloňte se, dokud nemáte trup rovnoběžný s podlahou, činku nechte volně viset v natažených pažích. Pokrčením loktů přitáhněte osu ke středu těla a pak se zvolna vracejte do úplného natažení paží.
  • benčpres - klasický cvik, který nepotřebuje vysvětlení. Paže při zdvihu nepropínejte, ale pouze natáhněte.
  • dřep - při dřepu držte činku napříč přes ramena. Jděte dolů, jako kdybyste si chtěli sednout na židli. Jakmile máte kolena v úhlu 90 stupňů, zatlačte do pat a pomalu se narovnejte
  • bicepsový zdvih
  • mrtvý tah - postavte se před činku, na šířku ramen ji uchopte střídavým hmatem (jedna dlaň dopředu, druhá dozadu), výtah začněte zvolna a postupně zrychlujte, dokus se nenapřímíte
  • čelní tlak ve stoji - stůjte zpříma s činkou na horní části hrudníku, osu držte nadhmatem těsně vedle ramen. Vytlačte činku nad hlavu, paže mírně pokrčené a s kontrolou se vraťte do výchozí polohy

Jeďte tyto cviky tvrdě, jak jen dokážete. Po několika měsících se projeví.

Činky  >  Novinky  >  Na efektivní posilování stačí činky

Novinky

Všechny novinky